Black Lives Matter

Rasisms ir eksistējis gadu simtiem, un tas joprojām skar dzīves Amerikā, Latvijā, un citur pasaulē. Kad dibināja Ameriku, melnādainie vergi būvēja Amerikas valsti zem vissliktākajiem aptsākļiem, un ir cietuši balto rases pārākumu (white supremacy) un rasismu caur visu Amerikas vēsturi. Šobrīd Amerikā, melnādainie cilvēki un tie, kuri atbalsta līdztiesības, protestē pret policistu brutalitāti un sistēmisku rasismu, ko viņi piedzīvo katru dienu. 

Racism has existed for hundreds of years and has greatly affected the lives of people living in America, Latvia, and around the world. When America was founded, Black slaves built the country under the worst possible conditions. Continuing throughout American history, Black people continue to be oppressed by white supremacy and racism. Right now, in America, Black people and those that support racial equality are protesting against the police brutality and systemic racism that Black people experience daily.

Latviešu sabiedrībā Amerikā, mēs ļoti reti runājam par rasismu. Ir jau sen bijis laiks to mainīt. Mums visiem ir balsis, un mums tās jālieto. Sāksim sarunu ar mūsu ģimenēm un draugiem par privilēģiju. Uzklausīsim mūsu draugu, kaimiņu, un kolēģu piedzīvojumus. Pārrunāsim, nostāsimies pret, un izaicināsim rasistu komentārus un darbības, pat kad mums ir nēerti to darīt. 

We rarely talk about racism in Latvian-American society. It is time to change that. We all have a voice, and we should start using it. Let’s start conversations with our friends and families about privilege. Let’s listen to our friends’, neighbors’, and colleagues’ experiences. Let’s discuss, denounce, and challenge racist comments and actions, even when it is uncomfortable to do so.  

Baltādainu latviešu piedzīvojumus nevar salīdzināt ar melnādainu cilvēku tagadējās un vēsturiskās ciešanu Amerikā. Melnādainie cilvēki Amerikā nevar iet skriet bez bailēm, ka viņiem darīs pāri. Daudziem ir jābaidās par savām dzīvībām katru dienu. Baltādainiem latviešiem Amerikā ir privilēģija viņu ādas krāsas dēļ, un vajadzētu to izmantot, lai cīnīties par tiem, kuriem nav tā privilēģija. 

The experiences of white Latvian-Americans can not be compared to the current and historical struggles of Black Americans. Black Americans can not go running without fearing that they will be attacked. They worry about their lives every day. White Latvian-Americans have privilege due to the color of their skin and should use this privilege to fight for those that do not share the same opportunities.

Jaunieši Latvijā arī pārrunā šo kustību. Šis viedoklis mūs uzrunāja: “Nav pietiekoši vienkārši nebūt rasistam. Mums visiem ir kopīgi jāiestājas pret rasismu. Cilvēkiem, kas saka “Visas dzīvības ir svarīgas”, neviens nesaka, ka tavai dzīvībai nav nozīmes, bet, ja tava kaimiņa māja degtu, vai tu liktu ugunsdzēsējiem pārbaudīt katru māju vai tomēr ļautu viņiem dzēst esošo ugunsgrēku? Neviens nesaka, ka tava dzīve nav grūta vai ka tev nav problēmu, ko risināt. Bet tu netiec pakļauts diskriminācijai tavas ādas krāsas dēļ. Tev nav jābaidās, ka saskarsme ar policiju var tev izmaksāt tavu dzīvību.” 

The youth in Latvia are also discussing this movement. This comment on Facebook stood out to us: “It is not enough to not be racist. We all have to be actively anti-racist. To people who say “All lives matter,” no one is saying your life does not have meaning, but if your neighbor’s house were on fire, would you let the firefighters check every house, or would you let them extinguish the fire in the burning house? No one says that your life is not hard or that you don’t have any problems to solve. However, you are not discriminated against based on the color of your skin. You do not have to worry about an interaction with the police costing your life.”

Paskaidrojumi par protestiem un Black Lives Matter kustību no Latvijas TV ziņām (Latvijas Sabiedriskie Mediji)/America’s Protests and Black Lives Matter movement explained in Latvian:

ASV policistu un afroamerikāņu konfrontācijai – sena vēsture LTV

Džordans Stīls pārrunā kāpēc cilvēki tagad protestē Amerikā LTV 

Sāksim sarunu Amerikas latviešu sabiedrībā un rādīsim mūsu atbalstu. Te ir saraksts ar petīcijām un resursiem.

Let us begin the discussion about racism in the Latvian-American community and emphasize that Black Lives Matter. Here is a list with educational resources and petitions.

https://docs.google.com/document/d/1-0KC83vYfVQ-2freQveH43PWxuab2uWDEGolzrNoIks/mobilebasic

Iesakam lasīt, skatīties, un klausīties sekojošos darbus, lai veicinātu saprašanu par tēmatu. 

We recommend reading, watching, and listening to the following to promote awareness about the issue.  

Grāmatas:

 1. “Stamped from the Beginning” Ibram X Kendi
 2. “Sister Outsider” Audre Lorde
 3. “The Autobiography of Malcolm X” Malcolm X un Alex Haley
 4. “The Blacker the Berry” Wallace Thurman
 5. “The Bluest Eye” Toni Morrison
 6. “The Condemnation of Blackness” Khalil Gibran Muhammed
 7. “The Fire Next Time” James Baldwin
 8. “The Fire This Time” Jesmyn Ward
 9. “The New Jim Crow” Michelle Alexander
 10. “Me and White Supremacy” Layla F Saad
 11. “White Fragility” Robin Diangelo
 12. “Just Mercy” Bryan Stevenson
 13. “Biased” Jennifer L Eberhardt
 14. “So You Want To Talk About Race” Iljeoma Oluo
 15. “How to be an Anti-Racist” Ibram X Kendi

Raksti:

 1. Who Gets To Be Afraid in America?” Ibram X Kendi
 2. The Case for Reparations” Ta-Nehisi Coates
 3. America’s Racial Contact is Showing” Adam Serwer
 4. “The Death of George Floyd, in Context” Jelani Cobb
 5. “Of Course There Are Protests, the State is Failing Black People” Keanga-Yamahtta Taylor
 6. You Shouldn’t Need a Harvard Degree to survive Bird-watching While Black” Samuel Getachew
 7. George Floyd Could Have Been My Brother” Rita Omokha

Filmas/Seriāli:

 1. “When They See Us” Ava Duvernay (Netflix)
 2. “If Beale Street Could Talk” Barry Jenkins (Hulu)
 3. “BlacKKKlansman” Spike Lee 
 4. “13th” Ava Duvernay (Netflix)
 5. “I am Not Your Negro” Raoul Peck
 6. “The Hate U Give” George Tillman Jr. (Netflix)
 7. “Strong Island” Yance Ford (Netflix)
 8. “Freedom Riders” Stanley Nelson Jr. 
 9. “The Black Panthers” Stanley Nelson Jr.
 10. “When the Levees Broke” Spike Lee (HBO Max)

Podcasts:

 1. “#TellBlackStories” Color of Change
 2. “Intersectionality Matters!” Kimberle Crenshaw

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s