Dziesmu svētku atmiņas: Madelenas svētku gājiens un ārvalstu koru koncerts

Paldies Madelenai Miniatai par aprakstītām atmiņām!

“Braucot uz Latviju es īsti nezināju, ko sagaidīt. Es nupat biju nobeigusi vienu no visgrūtākajiem semestriem universitātē, biju piedalījusies kora nometnē Katskiļos (kamēr slimoju ar laringītu) un es vēl nezināju, vai vasaras prakses darbs bija apstiprināts. Tomēr, es izlidoju no JFK lidostas 29. maijā ar tautastērpu pie vienas rokas un pasi pie otrās, es biju ceļā.

“Pirmo mēnesi nostrādāju ar Ansi Bogustovu TV24 raidījumā ,,GLOBUSS” un Radio 1 raidījumā ,,21. gadsimta latvietis.” Tā bija fantastiska iespēja iejusties žurnālistikā, tomēr es visu laiku nepacietīgi gaidīju iet svētku gājienā un sākt mēģinājumus.

“Es atceros pirmo vakaru, kad sajutu, ka es tiešām tagad piedalīšos pirmo reizi Latvijas Dziesmu un deju svētkos. Es biju izgājusi svinēt draudzenes dzimšanas dienu un es atgriezos mājās normālā laikā, ap trijiem no rīta. Tur uz gultas sēdēja baltā somiņa ar vārdiem “Mēs dziedāsim tālāk no visas sirds.” Es to atvēru un tur bija visas nepieciešamās mantiņas un tā visvērtīgākā  identifikācijas kartīte ar manu bildi un ,,Ņujorkas latviešu koris.” Līdz šim jutās, ka kāds varēs no manis atņemt šo vienreizēju iespēju. Bet kaut kā šī plastmasa kartīte, kurai nav īstenībā nekādas vērtības, īstenoja visus manus sapņus tajā mirklī.

“Pa visu Rīgu sāka uzplaukt interesanti pasākumi, skatuves lēnām sāka parādīties, un Latvijas karogi plivinājās uz katra stūra. Iepriekšējos mēnešos es biju smējusies ar draugiem, ka drošvien staigājot pa ielām dziesmu svētku laikā redzēsim tik daudz draugu un paziņu, un būs nepārtraukts: “Sveiki, sveiki!” un “Čau, čau.” Un tā tiešām arī bija! Sevišķi 30. jūnijā Vērmanes dārza tirdziņā katru reizi, kad pagāju ap stūra, vai pagriezos, bija pazīstama seja. Bija skaidrs, ka visi bija sajūsmināti beidzot būt klāt un gatavi svētku nedēļai.

Ceļā uz mājām no Vērmanes dārza es aptvēru, ka gājiens jau bija sācies un es nevarēšu krustot Brīvības ielu. Es tad skrēju ar margrietiņu vainagu rokā caur cilvēku plūsmai. Beidzot aiz Mildas pie Circle K bija iespēja pārskriet pāri. Staigājot caur Bastejkalna parkam es aptvēru cik tukšs bija parks. Protams, visa Rīga (un Latvija) skatās gājienu. Un tad man sanāca asaras acīs, visi te ir un tagad viss sākās. Es gandrīz negribēju, lai sakās. Lai visam nav tad arī jābeidzas.

“Kad biju beidzot tikusi dzīvoklī un uzvilkusi svētku tērpu un devos pati uz gājienu, iedama pa ielu varēju redzēt citus tautiešus savos tautastērpos, kas skrēja uz gājiena pusi. Starp lielo steigšanos, cilvēka pulkā varēja just, ar smaidošām sejām un svētku gaisotni sirdīs, bez vārdiem izteiktu domu:  “Man par tevi ir prieks!”

“Pēc tam kad biju paēdusi ar draugu ,,Līdo” savos tautastērpos (bucket list: check!), mēs devāmies uz satikšanās vietu. Bija tāda enerģija un haoss. Vienā krustojumā bija tūkstoš smaidošu cilvēku tērpos, karogi plivinājās gaisā, un dziesmas. Starp bildēšanās un sveicieniem, padeva ziņu, ka vēl bija jāgaida divas stundas līdz tam, ka varētu staigāt. Bet neviens par to nelikās sevišķi dusmīgs, jo varējām turpināt baudīt to gaisotni un skatīties, kā citi dalībnieki lepni sastājās.

Gājiens 2 MM

“Laiks bija auksts un mitrs, vējš sāka pūst, un kaut kas krita no debesīm kad pienāca mūsu kārta iet gājienā. Ar ziediem rokā sakām staigāt. Vienīgais, kas man nāca prātā bija tā reize, kad es pašu pirmo reizi ciemojos Latvijā, kad man bija astoņi gadi. Tajā vasarā bija skolēnu dziesmu svētki un es ar savu ģimeni pie Laimas pulksteņa skatījāmies gājienu. Es atceros, ka es tā gribēju būt daļa no tā. Un te nu es biju trīspadsmit gadus vēlāk ar savas mammas tautastērpu mugurā, kuram brunčus šuva mana Mammīte. Es esmu pirmā no manas tiešās ģimenes, kas staigā Latvijas dziesmu un deju svētku gājienā. Man bija milzīgs lepnums sirdī par sevi, par savu kori, saviem draugiem un visiem. Tas pats lepnums man palika visu nedēļu.

“Divas dienas vēlāk, septiņos no rīta koris satikās Esplanādē, lai visu dienu gatavoties uz Pasaules Latviešu koncertu. Man no gājiena jau sāka būt balss trūkums un es tajā rītā uzmodos ar sāpīgu rīkli. Diena bija auksta un slapja un es domāju pie sevīm kā es varēšu pārējo dienu izturēt. Mana balss jau izklausījās labāk pēc kārtīgās iedziedāšanās bet rīkle vēl cieta. Kautkādīgi izcietu vēl sešas mēģinājuma stundas un jutos nosalusi, bet labi. Ar draugiem no sava kora smējāmies un teicām, ka vienīgais veids, kā mūsu balsis tiks cauri koncertam būs ar Balzāma palīdzību.

Ārvalstu koncerts MM

“Pēc tam, ka bijām skrējuši uz mājām pārģērbties un atskrējuši atpakaļ, tiešām izskatījās tā kā gāzīs lietus. Mēs bijām uzvilkušas svīterus un ar garām piedurknēm kreklus. Ar notīm un ūdens pudelēm uznācām uz skatuves. Es biju pārsteigta cik daudz cilvēku bija ieradušies noklausīties diasporas koncertu. Saprotams, bija bezmaksas pasākums, bet ārā laiks bija tiešām tik nežēlīgs, ka šaubos, ka būtu pati apmeklējusi koncertu, ja pašai nebūt bijis jādzied. Tomēr Esplanāde piepildījās ar smaidiem un mēs ar to sakām dziedāt. Tagad atskatoties uz to nedēļu, es domāju, ka es pati nodziedāju labāk šajā koncertā nekā Noslēguma koncertā. Varēja redzēt skatītāju sejās viņu jūtas. Tas man deva stiprāku iedvesmu. Šo iedvesmu jutu visvairāk dziedot ,,Mūsu Tēvs” šajā koncertā, kā arī Noslēguma koncertā. Es domāju, ka tā dziesma ir tik spēcīga. Ne to vārdu dēļ, jo vārdiem dažādu nozīmju cilvēkiem, bet jo tā melodija pati visas emocijas izsaka. Ja tai dziesmai nebūtu vārdu, es domāju, ka tās emocijas ko jūtam, kad dzied un klausās, būtu tik pat spēcīgas. Beigās, kad bijām nodziedājuši klasiķi ,,Gaismas Pils,” es varēju just, ka biju dziedājusi ar savu pēdējo balsi un tas bija to vērts.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s