ALA 2017. g. Vasaras Praktikanti

saulriets2017. gada vasarā, 12 jaunieši no Amerikas ieradās Latvijā piedalīties ALAs vasaras praktikantu programmā. Visi uzņēmās strādāt Latviešu organizācijās un patstāvīgi dzīvot Latvija. Šī programma iepazina jauniešus ar Latvijas ikdienīgo dzīvi. Tālāk var izlasīt šī gada praktikantu atsaukmes!


Sarma Baiba Āruma

sarm

Kur Tu strādāji? Strādāju Latvijas Universitātes Fondā un arī LU botāniskā dārzā.

Kapēc Tu tur gribēji strādāt!? Man interesēja kā fondā viņi strāda ar naudu (ziedot un izšķirot) starp mecenātiem un stipendiātiem.

Kādas bija Tavas atbildības praksē? Mana vislielākā atbildība bija ņemt datus no mapītēm, finanšu pārskatiem, un kvītu grāmatām un ierakstīt datorā (Excel). Arī laboju angļu valodas gramatiku un tūlkoju pie botāniska dārza.

Kur Tu dzīvoji? Dzīvoju Ķīpsalā, Rīgā ar radiniekiem.

Vai Tev bija kāds kulturas šoks? Nesauktu kultūras šoku, bet bija daudzas mazas maiņas ko ņemt vērā. Lietas kā kur nolikt naudu pie kasieres, atrast gaismas slēdzes, teikt “čau” neviss “sveiki”, utt.

Vai sastapi kādas grūtības? Man bija viens gadījums ar Rīgas Satiksmes Kontroli (fill up your e-talons kids), bet citas grūtības īsti nebija. Pirmā nedeļā bija jātrenē ausis lai saprast ātro valodu, bet pēc tam bija viegli.

Kura vieta Latvijā izceļas tavā atmiņā!?  Rīga! Vai arī Engurē, tur ir nereāli skaisti.

Apraksti vismīļāko atmiņu no vasaras!x2 nomentes beigās kad visi ārā stāvēja pie karoga un kopīgi skatījāmies saulerietu ❤

Vai iemācijies jaunvārdus jeb jaunus izteicienus? Kas tie bija?  JĀ! “Tas ir sviests!” ir labs izteiciens! Arī iemācījos vārdus šašliks, apavi, pledis, diedelēt, un tinktūra.

Vai ieteiktu ALAs Vasaras Prakses darbu citiem? Noteikti ieteiktu šo programmu visspārīgi, bet pie LU fonda ieteiktu tiem kuriem šausmīgi intresē finanses, tur varēja būt nogurdinošs, bet jauki kolēģi.

Vai Tev tagad ir cits iespaids par savu latvietību!? Man ir cits iespaids, man tagad ir sajūta pēc satikšanos ar radniekiem, ka es tur piederu un esmu laipni sagaidīta.


Marks Abuls

marks

Kur Tu strādāji? Es strādāju pie Gateway & Partners.

Kā Tu nonāci pie izvēles tur strādāt!? Man interesēja tur strādāt tāpēc, ka kompānijas nodarbošanās (eksporta konsultācija) ir saistoša ar to ko es mācos skolā.

Kādas bija Tavas atbildības praksē? Man bija viens galvenais projekts kur sadarbojos ar Lietuviešu kompāniju, kura ražo metāla jumtus. Mans darbs bija atrast kompānijas Norvēģijā ar kurām Lietuviešu jumtu kompānija varbūt gribētu sadarboties.  Tad nākošais solis bija lai zvanīt Norvēģu uzņēmumiem lai organizēt tikšanās (business meetings).

Vai sastapi kādas grūtības? Pirmo reizi manā dzīvē celties agri katru rītu un strādāt pilnu laiku no 9iem līdz 5iem, pagāja kāds laiks lai pierast.

Kur Tu dzīvoji? Mēs ar Dāvi dzīvojām Vecrīgā starp Doma laukuma un valsts pili.

Kas bija tava vismīļākā maltīte? Burgers pie kroga Aptieka.

Kura vieta Latvijā izceļas tavā atmiņā!? Vecrīga

Apraksti vismīļāko atmiņu no vasaras! Spontānais ceļojums uz Liepāju ar Dāvi Kārkliņu un ar divām jaunām draudzenēm ko satikām 2×2.

Vai Tu plāno atgriezties Latvijā!? Ceru, ka varēšu tikt atkal nākam vasar uz Dziesmu Svētkiem.

Vai Tev tagad ir cits iespaids par savu latvietību!? Es teiktu, ka es noteikti citādāk novērtēju savu latvietību pēc šīs vasaras. Pirmo reizi dzīvē es pavadīju divus mēnešus Latvijā, pilnīgi iedziļināts latviešu vidē un kultūrā. Tāds piedzīvojums liktu katram mazliet pārdomāt ko nozīmē būt par ārzemes latvieti.

Vai ieteiktu ALAs Vasaras Prakses darbu citiem? Noteikti!


Ina Brigita Pružinska

ina

Kur Tu strādāji? Nacionālā bibliotēkā.

Kā Tu nonāci pie izvēles tur strādāt!? Es gribēju uzzināt visu, ko es varētu par savu latviešu kultūru un vēsturi, un es nevarēju iedomāties labāku vietu kā Nacionālā bibliotēka. Es arī gribēju iespēju strādāt bērnu literatūras nodaļā, jo es esmu pamatizglītības skolotāja.

Kādas bija Tavas atbildības praksē? Es strādāju dažādās bibliotēkas nodaļās. Es strādāju uzziņas un informācijas centrā: tur es palīdzēju atrast dažādus žurnālus un rakstus par Maiju Tabaku. Biju arī atbildīga par Zudusi Latvijas projektu. Bērnu literatūras nodaļā es pavadīju daudz laiku, palīdzot ekskursijām, bērnu projektiem un apspriežot Bērnu Žūriju. Es pavadīju laiku Letonikā, kur es organizēju grāmatas lasītavā un krātuvē. Es arī strādāju audiovizuālajā centrā, kur palīdzēju digitalizēt vecos mūzikas platuskaņas. Vel, es strādāju Bibliotēkas un informācijas zinātņu lasītavā un palīdzēju izgudrot reklāmas klasēm, kuras bibliotēkas varēja uzņemt nacionālajā bibliotēkā. Pēdējais, es strādāju kopā ar  LaPa muzejā (Latvieši Pasaulē), itsevišķi ar Stāstu segas projektu, sagaidot Latvijas simtgadi.

Kur Tu dzīvoji? Avotu Ielā pie Sv. Pāvila Baznīcas.

Vai iemācijies jaunvārdus jeb jaunus izteicienus? Kas tie bija?  Jā, “nofočēt” ir jauns veids kā izteikt nobildēties.

Vai Tev bija kāds kulturas šoks? Man vajadzēja pierast pie tā, ka naudu jānoliek pie reģistrācijas zīmes, nevis tieši nodot kasierim.

Vai sastapi kādas grūtības? Pirmajās nedēļas nogalēs es cīnījos par autobusu un ratiņu maršrutiem. Tad kāds iepazīstināja mani ar Trafi App, kas ļoti palīdzēja!

Kas bija tava vismīļākā maltīte? Kaņepju Kūka ar Skābo Krējumu!

Kura vieta Latvijā izceļas tavā atmiņā!? Domu laukums, Zāļu Tirgus laika!

Vai ieteiktu ALAs Vasaras Prakses darbu citiem? NOTEIKTI!!

Vai Tu plāno atgriezties Latvijā!? Idiāli būtu iespēja man palikt Latvijā lai nostrādāt Rīgas Starptautiskajā skolā kā pamatskolas skolotāja divus vai trīs gadus.

Vai Tev tagad ir cits iespaids par savu latvietību!? Tuvumā un tālumā ir latvieši. Mēs esam maza, bet spēcīga valsts. Mēs esam lepni par to, kas mēs esam, no kurienes mēs nākam un par to, ko mēs novērtējam. Dziesma, deja, mūzika, mīlestība un mūsu valoda, mūs apvieno. Neatkarīgi no tā, vai mēs esam Latvijas latvieši, vai Ārzemju latvieši, mēs kopā pulcējamies, lai svinētu mūsu saknes. Latviete esmu.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s