Kur ciemojās Pirmā Lēdija!?

Screen Shot 2016-04-07 at 11.14.10 AM.png

“Mums rūp ko mēs un mūsu mīļie ēdam, un mums garšo labs, veselīgs ēdiens!

-Linda Bilsēna

Amerikas galvaspilsētā, Vašingtonā, ne vienmēr tikkai notiekās nopietnas politiskas lietas. Tur dzīvo Prezidents, Barak Obama, ar savu sievu, Pirmā Lēdīja, Michelle Obama. Michelle Obama, ir ļoti iesaistijusies savā “Let’s Move”  kampaņai! Tā ir programa, lai berni un citi ir apzinīgi par to ko viņi ēd un kā labus ēdienus var audzēt! Netālu no Baltā nama, kur dzīvo Pirmā Lēdija atrodās Brooland apkaime. Brookland apkaimē, atrodās Latviešu aprecētais pāris, Linda Bilsēna un Ēriks Brolis, kuriem dārza atrodas paš savs dārziņs! Tā tad ar kādu saistība ir Pirmā Lēdija un šis Latviešu pāris!? Vienā vēsākā pavasara dienā, Linda un Ēriks filmējās ar ko viņi bija domājuši bija HGTV par savu paš audzētu ģimenes dārziņu, bet dienu beigās tā nemaz nebija!

“Tas bīja tik nesagaidīts, ka man izspruka spiedziens! Jutās ka sapņojam! Mums bija teikts, ka HGTV grib mūs intervēt un uzfilmēt apgaitu mūsu dārzā—tie bija meli! Īstenībā, visa uzrādīšana bija Pirmā Lēdījas “Let’s Move” kampaņai par godu.”Linda Bilsēna

Turpinājot lasot, varat atrast interviju kopā ar Lindu Bilsēnu, pa viņas un viņa vīra dārzu!

unnamed-1.jpg

Kas Jūs ierosināja nodarboties ar dārzniecību?

“Mums rūp ko mēs un mūsu mīļie ēdam, un mums garšo labs, veselīgs ēdiens! Visu pirkt veikalā vai tirdziņos sanāk ļoti dārgi—tapēc, nolēmām to paši uzņemties. Mūsu dārzs ir ļoti svarīga sastāvdaļa mūsu dzīvesveidam. Mums ir laimējies tas, ka Ērika un Andrēja tēvam, Imantam, pieder māja kurā mēs dzīvojam un kopam dārzu un viņš atbalsta mūsu projektu. Tas kas mums ir ierosinājis kompostēt mūsu dārzā ir daļej tas, ka pārāk daudz ēdienu atliekas nonāk atkritumu izgāztuvēs (landfills), tas ražo metanu gazi kas negetīvi ietekmē pasaules klīmatisko stabilitāti. Ir galīgi nejēdzīgi cik daudz ēdienu mēs Amērikā izmetam atkritumos katru dienu, ka tik daudziem pietrūkst vajadzīgas ēdiens! Arī, mūsu augsnei vajag “ēst”! Mums regulāri vajag atvietot oranisko vielu lai varam gadu pēc gada turpināt tajā pašā vietā audzēt. Mēs cenšamies šādā veidā dzīvot: “Ja nevajag, tad nepērc! Ja neder, noziedo kādam! Ja var, tad kompostē!”

Ar ko Jūs nodarbojaties ikdienā?

“Ikdienā es (Linda) strādāju bezpeļņu organizācijai, Institute for Local Self-Reliance, kā projektu menedžers kompostēšanas iniciatīvam. Tajā lomā es vadu treniņus sakarā ar kompostēšanu, un veicinu kompostēšanas prakses un infrastruktūras attīstīšanu—pašmājā, pilsētas kooperatīvos dārzos un farmās.

Pāris dienas nedēļā, Ēriks strādā kā bizness attistišanas konsultants vienai elektronikas pārstrādašanas firmai. Bet lielum vairum laiku Ēriks ir antreprenieris. Pirms gada, viņš kopā ar savu brāli, Andreju, uzsāka Urban Farm Plans. Tā ir pilsētas dārzniecības infrastruktūras būvniecības bizness kurai darbnīca un štābs (headquarters) ir mūsu māja un dārzs. Ēriks ar Andreju vada buvniecības seminārus un dārza apgaitus sadarbībā ar vairākām vietējām organizācijām, pilsētnieku grupām un valdības aģentūrām.

Un protams, mēs nodarbojamies dārzā cik vien bieži varam paspēt! Ēriks ar Andreju visvairāk un visbiežāk, bet arī es un Andreja līgava, Nadia, piedalamies. Mēs visi nodarbojamies saistītos laukos ikdienas darbos: zemkopībā, dārzkopībā, mežkopībā un kompostēšanā. Tas, ka mēs kopīgi sadarbojamies ir liels iemeslis kapēc mums ir tik labi veicies.”

 

IMG_3875.jpg

 Cik ilgi Jūs nodrabojaties ar dārzniecību?

“Linda ieguva bakalaur grādu dabas resursu pārvaldībā 2007. gadā, un Ēriks tagad mācās agromežkopību apliecībai. Abi divi kopīgi ir kopuši kautk kādu dārzu (ja tikai konteineros!) pēdejos desmit gadus, un katrs ir nodarbojies daždažādās farmās. 2011. gadā abi izceļoja Eiropu, Turciju, Ugandu un Dienvidastrum Āziju, strādajot ekociemos (ecovillage) un permaculture ciemos. 2012. gada beigās, kad pārvācās uz Vašingtonu, viņi sākā paplašināt dārzu, ko Andrejs ar Nadiju bija jau uzsākuši. Andrejs un Nadia ir arī vairākus gadus nodarbojušies dārzniecībā un lauksaimniecībā.”

Ko Jūs audzējt savā dārzā?

“Mums caur gadu aug daudz dažādību augu. Pagājušogad mums auga vismaz 40 pasugas augļi, garšaugi (herbs), un dārzeņi, piemēram: vīnogas, bumbieri, melnās avenes, baklažani, paprikas, lapu salāti, lapu kāposti (kale), kabači, burkāni, bietes, arbūzs, ehinācija, apiņi (hops), piparmētra, utt. Un protams, kā kārtīgā latviešu dārzā vajag, audzējam kāpostus, gurķus, redīsus, tomātus, kartupeļus, dilles, ķiplokus, un lociņus!”

unnamed.jpg

Cik daudz ražu piedāvā jūsu dārzs?

“Mēs audzējam pietiekam labību ka mēs gandrīz katru dienu caur gadu varam kautko no mūsu dārza ēst. Tagad ir ziemas beigas, un tātad tikai ļoti mazs sanāk ēdams. Šorīt, pielikām žavētas dilles mūsu olu kultenī un aizvakar sacepām lapu kāpostus ar ķiplokiem. No otras puses, vasarā mums aug tik daudz, ka gandrīz vispār nav dārzeņus jāpērk. Mēs ražojam pieteikam ķiplokus lai tos nekad vairs nepirkt—un mums tie ļoti garšo! Skaidri, ka mums vēl jāpērk gaļu, piena produktus, olas, graudus, utt. Cenšamies arī ietaupīt labību konservos un fermentos.”

IMG_1010.jpg

Kā Jūs pavadijāt laiku kopā ar prezidenta kundzi?

“Pēc Pirmā Lēdīja mūs pārsteidza, viņa pārņēma interviju un sāka mūs apjautāt par mūsu dārzu, kā mēs to esam paveikuši, kapēc, utt. Mums bija sanākuši vairāki Broļu ģimenes locekļi: Imants un Velga (Ērika un Andreja vecāki), Ēriks, Andrejs un pat mazais Teodors (Ērika un Andreja māsai, Aelitai, dēls). Pirmā Lēdīja sasveicinājās un mīļi apkampa mūs visus—neieskaitot Teodoru, kurš bija sakautrējies. Kamēr mēs staigājām par dārzu, mēs ar Obamas Kundzi pārrunājām sociālo, ekoloģisko un ekonomisko spriešanu mūsu dārzkopības un kompostēšanas pasākumiem. Viņa ieklausījās un specifiski pieprasīja apskatīt mūsu Urban Farm Plans kompostēšanas sistēmu! Viņa mums tad pastāstija par savām cerībām, ka mūsu dārzs un līdzīgi projekti piedāvās citiem, īpaši jaunekļiem, labu piemēru veselīgam dzīvesveidam. Beigbeigās, viņa pavadīja pusstundu mūsu dārzā! Viņa mums uzdāvināja lielu grozu pilna ar vienkāršiem dārzu darbarīkiem, Pirmās Lēdījas pašrakstīto grāmatu, “American Grown”, un citām līdzīgām lietām. Pirms projām iešanas, Pirmā Lēdīja atkal mūs apkampa un mūs uzzaicināja apciemot viņas dārzu aiz Baltā Nama—mēs nepacietīgi gaidam oficiālo ielūgumu!”

Screen Shot 2016-04-07 at 11.12.57 AM.png

Kā Jūs aprakstītu prezidenta kundzi divos vārdos?

“Pirmā Lēdija Mišela Obāma ir neticami eleganta un ļoti sirsnīga!”

Vidīo klipsis, kā Pirmā Lēdija apciemo un pārsteidz Lindu un Ēriku var atrast šeit!

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s