Vasara Latvijā

Pateicoties Elmāra Freiberga testamentārajam novēlējumam, kas domāts latviskās izglītības un kultūras atbalstam, Amerikas latviešu apvienība (ALA) 2015. gadā izsludinājusi vairākas prakses programmas jauniešiem, kuru mērķis ir veicināt latvisko izglītību, kultūru un Latvijas attīstību.

Iepazīsimies!

Vārds: Laura Nīgale
Mājas pilsēta: Esmu no Nudžersijas
Vismīļākais ALJA pasākums: Sirds Līksmo balle
GVV absolvēšanas gads: 2013.g. vasarā
Kā parasti pavadi vasaras? Vasaras vienmēr pavadu latviešu nometnēs un iepriekšējā vasarā strādāju Garezera Bērnu nometnē kā audzinātāja.
Kur Tu mācies? Kur Tu strādā? Studeju jau otro gadu Montclair State University, kura atrodās Nudžersijā. Mans pamatu novirziens ir “family and child studies with a concentration in gerontology.” Pašlaik arī strādāju ar bērniem pirmsskolas vecuma izglītības centrā.

 

Vārds: Līga Brammane
Mājas pilsēta: Toronto, Kanādā
Vismīļākais ALJA pasākums: ALJAs Kongress, kaut tikai esmu bijusi uz vienu (Nujorkā)!
GVV absolvēšanas gads: 2013.g. vasarā
Kā parasti pavadi vasaras? Vidusskolas gados pavadīju vasaras GVV un 2014.g. vasarā strādāju Garezera Bērnu Nometnē.
Kur Tu mācies? Otro gadu studēju arhitektūru Waterloo universitātē Cambridge, Ontario.

Vārds: Astra Dāboliņa
Mājas pilsēta: Park Ridge, ASV
Vismīļākais ALJA pasākums: Kongress. Ir grūti ticēt bet līdz šim esmu apmeklējusi 7 Kongresus.
GVV absolvēšanas gads: 2009.g. vasarā
Kā parasti pavadi vasaras? Iepriekšējās vasaras esmu pavadījusi strādājot gan Gaŗezerā, gan Čikāgā, kā arī ceļojot Eiropā ar draudzenēm.
Kur Tu strādā? Kur Tu mācies? 2014. gadā absolvēju no Loyola University Chicago ar bakalauru grādu vides zinātnē. Strādāju kā vides zinātniece Čikāgā pirms es pieteicos ALA stipendijai, un joprojam dzīvoju Latvijā un strādāju Aerodium Technologies kā tehniksā dokumentācijas sagatavotāja (technical writer). Tā ir kompānija kura taisa vēja tuneļus (līdzīgi “indoor skydiving”).

Vārds: Dāvis Siliņš
Mājas pilsēta: Toronto, Kanādā
Vismīļākais ALJA pasākums: Esmu LNJAK biedrs… tātad atbildēšu ar vismīļāko LNJAK pasākumu… ŠMIJ!
GVV absolvēšanas gads: 2007.g. vasarā

Kur tu strādāji Latvijā?

Laura Nīgale: Šovasar man bija iespēja strādāt prakses darbā ar ALAs stipendiju Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Mani ikdienas pienākumi lielāko daļu bija strādāt ar dokumentu tulkošanu, rakstīšanu un sakopšanu. Bet lielāko daļu bija vairākas iespējas palīdzēt gatavoties muzeja pasākumiem un projektiem. Piemēram: ikgadējais Amatnieku gadatirgus, kurā bija saskaitīts pār pa 28,000 apmeklētāju! Projekts pie kura man bija liels gods piestrādāt bija sakarā ar dokumentālo filmēšanu par Latviju un Latvijas kultūras tradīcijām. Šī grupa, kura filmēja par Latviju, bija no Ķīnas. Tie runāja tikai Ķīniski un vienam bija nelielas spējas angļu valodā. Mans darbs bija tulkot uz vietas starp redaktoriem, kameras operatoram un raidījuma vadītājas manai darbu vadītājai. Sākuma domāju ka tas būtu tik viegli izdarāms darbs, braukāt līdzi šai grupai uz muzeju un atpakaļ un par dažām mazām pilsētām par Latviju, bet ātri iemācījos ka tulkot uz vietas nav tik viegli… Bet līdz nedēļas beigām strādājot ar šo projektu teiktu ka manas attiecības ar darba vadītāju kļuva ļoti tuvas un stipras, iemācījos dažās lietas par ķīniešu kultūru ko iepriekš nezināju (piemērām, ka Ķīniešu kultūra izrāda cienu pret garšīgiem ēdieniem un ka ir paēduši atstājot ēdienu uz šķīvja, viņi visu neapēd!) un pat labākais, man bija iespēja izbraukt no Rīgas un baudīt arī citas pilsētas!

Līga Brammane: Latvijas Nacionālā Dekoratīvās Mākslas un Dizaina muzejā. Es visādos veidos iepazinos ar muzeja darbību – palīdzot gan praktiski izstādes iekārtot un nojaukt, gan radošās darbnīcās, gan birojā ar papīru darbiem. Iepazinos labi ar mākslas dzīvi Rīgā! Ar muzeju man ari bija iespēja apciemot citus muzejus un dažādu izstāžu atklāšanas.

Dažas bildes no LaPas izstāde LNB.

Astra Dāboliņa: LaPas izstāde LNB.

Astra Dāboliņa: Strādājot “Latvieši pasaulē” – muzejā un pētniecības centrā (LaPa), man bija iespēja palīdzēt ar visvisādiem projektiem. Es palīdzēju skenēt, digitāli organizēt un apstrādāt bildes, kā arī palīdzēju ar skaņas režiju, sagatavojot audio failus un attiecīgos laika kodus mūsu dokumentālajai filmai “Vārpa: apsolītā zeme” par latviešu baptistu izbraukšanu uz Brazīliju 20.gs. sākumā. Mūsu lielais projekts šovasar bija sagatavot izstādi Latvijas Nacionalajā Bibliotekā par Kanādas latviešiem, caur kuru izskaidrot, kā latvieši bēga uz Kanādu, un kā viņi uzturēja latvisko identitāti.

Dāvis Siliņš: Man laimējās strādāt tieši kur man visvairāk interesēja, Nacionālā Kino Centrā. Kad es pirmo reizi ierados Kino Centrā, es uzreiz jutos kā mājās — visi kolēģi pulcējās ap galdu ar kafiju un kūkām lai ar mani iepazīsties. Man bija jautāts, kas man interesēja Kino Centrā, un ar to bija izgudrots kādi darbi man būtu piemēroti. Es tulkoju tekstus no latviešu uz angļu valodas Kino Centra mājas lapai. Man arī bija uzdots ražot īsus aiz kulisēm (“behind the scenes”) videoreportāžus par projektiem ar ko Kino Centrs nodarbojās. Šeit tad es ieguvu unikālu ieskatu filmas ražošanas procesā, un nevis tikai tā, kā mani draugi (diletanti) to mēģina. Lasīt tālāk >>>

Vismīļākā maltīte:

Laura Nīgale: Mans vismīļākais latviešu ēdiens bija noteikti smalkmaizītes jo viņas sastāv no visa labākā: latviešu rupjmaize ar Latvijas garšīgo sviestu un vai nu jāņu sieru, jeb svaigiem tomātiem no centrālā tirgus jeb ar speķi!

Astra Dāboliņa: Pirms tiku Latvijā, man it kā negaršoju bietes; tomēr, tās ir atrodams visur Latvijā gan salātos, gan zupās, gan ar kartupeļu biezputru. Vasaras sākumā pagaršoju auksto biešu zupa un aptvēru, ka bietes bija nenormāli garšīgas.

Dāvis Siliņš: Burgeri no Krogs Aptieka, Zoste, un Sprīd-Eats. Burgeri laikam ir izveidojuši jaunu zaru kotletes ciltskokā.

Vismīļākā vieta: 

Vismīļākā atmiņa:

Astra Dāboliņa: Visi pasākumi Latvijā tagad ir jaukas atmiņas.

Astra Dāboliņa: Visi pasākumi Latvijā tagad ir jaukas atmiņas.

Pasaules Latviešu Jaunatnes Seminārs 2×2

Vai ieteiktu citiem pieteikties uz ALA stipendiju nākotnē?

Laura Nīgale: Simti procentu ieteiktu itin visiem pieteikties ALAs stipendijai. Šī tiešām ir vienkārši vienreizēja iespēja uzlabot savu latviešu valodu, piedzīvot dzīvi Latvijā ne tikai ka ciemiņš un satikt jaunus cilvēkus. (Let’s be real, who wouldn’t want to spend their summer in Latvija!?)

Līga Brammane: Jā! Mans galvenais iemesls strādāt Latvijā šovasar bija, lai pieredzētu ikdienas dzīvi tur. Es nezināju, vai man patiktos dzīvot Latvijā uz ilgāku laiku, bet pēc tikai septiņām nedēļām es zināju, ka es to kaut kad gribu darīt!

Astra Dāboliņa: Pateicoties šai ALAs piedāvātajai iespējai, esmu ieguvusi spēcīgus emocionālus iespaidus par Latviju, es iesaku arī citiem jauniešiem piedalīties prakses darbā Latvijā, lai ilgāku laiku padzīvotu mūsu tēvu zemē!

Dāvis Siliņš: Galvenā pievilkšana programmai bija iespēja ceļot pa Latviju un tajā pašā laikā iegūt vērtīgu darbu pieredzi.

BONUS!

Pierādi, ka esi “Ģen Klub” biedrs… kas ir visvērtīgākais gramatikas likums/vārds ko iemācījies kamēr strādāji Latvijā?

Līga Brammane: Kafejnicās “to go” latviski ir “līdzņemšanai

Astra Dāboliņa:
Izbirstēt (zobus) >>> iztīrīt (zobus)
Nogriezt (datoru) ((legit means to cut)) >>> izslēgt (datoru)
Izspert (no kroga) >>> izmest (no kroga)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s